ECO.VIDEO.LEGO.MODA

Festivalul-concurs “CDIdei în cărţi”, ediţia a VII-a, 2022

https://cdidei.excelentasibiu.ro/

          În anul școlar 2021-2022, elevi ai Liceului Teoretic „Nicolae Bălcescu” au participat la toate cele trei etape ale Festivalului-Concurs. Deși s-a desfășurat on-line, concursul a avut un impact pozitiv asupra elevilor, obținând premii și mențiuni.

          Pornind de la o carte, elevii începând cu  clasa a III-a și terminând cu  clasa a X-a, au fost provocați să realizeze o fișă a cărții citite, să țină un jurnal și să confecționeze o machetă pentru clasele III-VI, respectiv Booktrailer pentru clasele VII-X, toate acestea în echipe de câte trei elevi de aceeași vârstă.

REZULTATE  ETAPA  JUDEȚEANĂ

Nr crt

COORDONATORUL ECHIPEI DE ELEVI

Premiul

Titlul lucrării

Autorul lucrării

CATEGORIE

ELEV 1

ELEV 2

ELEV 3

1

VALEA MARIA

I

„Pădurea fermecată”

Enid Blyton

III-IV

ARION MIRUNA-ELENA

LIȚI MARIA-TEODORA

VALASUTEAN ILINCA

2

GROZA ȘTEFANIA

I

„Armstrong-Călătoria fantastică a unui șoricel pe Lună”

Torben Kuhlmann

III-IV

GROZA ALEXANDRA

MACAVEI SARA

PETRESCU ANDRADA

3

GROZA ȘTEFANIA

II

„Întâmplări din grădina mea”

Ana Blandiana

III-IV

POP IOANA

ROMAN SOFIA

RUSU NATALIA

4

GROZA ȘTEFANIA

II

„Aventurile lui Habarnam și ale prietenilor săi”

Nikolai Nosov

III-IV

CAZAN IULIA       

IUȘAN PAULA

MUREȘAN MARIA

5

VALEA MARIA

II

„Confesiunile unui prieten imaginar”

Michelle Cuevas

III-IV

CIBU DARIA MARIA

LUNGU  LAURA BIANCA

OANCEA ȘTEFANIA CEZARA

6

VALEA MARIA

II

„Malala și creionul magic”

Malala Yousafzai

III-IV

ABRUDAN MELISA MARIA

JIȘA MELISSA-SOFIA

RUS ANA MARIA

7

VALEA MARIA

I

„Zâmbește”

Raina Telgemeier

III-IV

IONIȚĂ IRINA TEODORA

FERENȚ GIULIA

VARGA ANA CRISTINA

8

POP DANA

I

„O sută de rochii”

Eleanor Estes

V-VI

AXENTE IASMINA

IANCU SOFIA

BÂRLEAN MIHAELA

9

BORZA EMILIA

II

„Alice în Țara Minunilor”

Lewis Carrol

V-VI

BUDA MIRUNA

BERINDEAN IVA

CHENDE MĂLINA

10

BORZA EMILIA

III

„Tim Thaller sau râsul vândut”

James Kruss

V-VI

FURCEA RĂZVAN                     

GRAUR ANDREI

SÂRB TUDOR

11

BORZA EMILIA

II

„Cronicile din Narnia”

C.S.Lewis

V-VI

ALBERT-ANI SONIA

ICHIM CARLA MARIA

MIHĂȘAN DARIA

12

BORZA EMILIA

I

„Războiul care mi-a salvat viața”

Kimberly Bradley

V-VI

BRIE ILINCA

CHIRIAC ALEXIA

FARCĂU DARIA

13

NĂSĂUDEAN NICOLETA

I

„Olguța și un bunic de milioane”

Alex Moldovan

V-VI

BUTUZA ANA

CĂRBUNE REBECA

SALANȚĂ CAMELIA

14

POPESCU CRISTINA

MENȚIUNE

„Numără stelele”

Lois Lowry

VII-VIII

OROSAN TUDOR

DUCA IANIS

PUIU RĂZVAN

15

SIM RAMONA

I

„Băiatul cu pijamale în dungi”

John Boyne

VII-VIII

GRECU SOFIA

VARGA VERONICA

ONEȚ IOANA

16

SIM RAMONA

MENȚIUNE

„Cititorul din peșteră”

Rui Zink

VII-VIII

SZABO DAVID

CLINCIU CASIMIR

PLĂIAN DAN

17

NĂSĂUDEAN NICOLETA

I

„Harry Potter și Piatra Filozofală”

J.K. Rowling

VII-VIII

ENACHE REBECA

CIOBĂNESCU MAIA

MORAR PETRA

18

HAITONIC IOANA MONICA

I

„Inocenții”

 Ioana Pârvulescu

IX-X

MANEA VLADIMIR

CÂMPEAN ANDREEA

DAVID LAURA

REZULTATE  ETAPA  NAȚIONALĂ 2022

Nr crt

COORDONATORUL ECHIPEI DE ELEVI

Premiul

Titlul lucrării

Autorul lucrării

CATEGORIE

ELEV 1

ELEV 2

ELEV 3

 

 

Punctaj

1

VALEA MARIA

I

„Pădurea fermecată”

Enid Blyton

III-IV

ARION MIRUNA-ELENA

LIȚI MARIA-TEODORA

VALASUTEAN ILINCA

150

 

2

GROZA ȘTEFANIA

II

„Întâmplări din grădina mea”

Ana Blandiana

III-IV

POP IOANA

ROMAN SOFIA

RUSU NATALIA

143,25

3

GROZA ȘTEFANIA

III

„Armstrong-Călătoria fantastică a unui șoricel pe Lună”

Torben Kuhlmann

III-IV

GROZA ALEXANDRA

MACAVEI SARA

PETRESCU ANDRADA

137,99

4

VALEA MARIA

III

„Confesiunule unui prieten imaginar”

Michelle Cuevas

III-IV

CIBU DARIA MARIA

LUNGU  LAURA BIANCA

OANCEA ȘTEFANIA CEZARA

140

5

NĂSĂUDEAN NICOLETA

MENȚIUNE

„Olguța și un bunic de milioane”

Alex Moldovan

V-VI

BUTUZA ANA

CĂRBUNE REBECA

SALANȚĂ CAMELIA

133,25

6

NĂSĂUDEAN NICOLETA

I

„Harry Potter și Piatra Filozofală”

J.K. Rowling

VII-VIII

ENACHE REBECA

CIOBĂNESCU MAIA

MORAR PETRA

146

7

SIM RAMONA

III

„Băiatul cu pijamale în dungi”

John Boyne

VII-VIII

GRECU SOFIA

VARGA VERONICA

ONEȚ IOANA

137.33

8

HAITONIC IOANA MONICA

MENȚIUNE

„Inocenții”

 Ioana Pârvulescu

IX-X

MANEA VLADIMIR

CÂMPEAN ANDREEA

DAVID LAURA

135.75

  1. Alice in TM at 20.50.44
  2. Book trailer Baiatul cu pijamaleCJ_08_19
  3. Booktrailer H POTTER CJ_08_15
  4. INOCENTII LTNB IX-X CJ_08_33
  5. Narnia
  6. Prezentare Armstrong CJ_08_03 locul 1
  7. Prezentare Baiatul cu pijamale Cluj cls.7 LTNB SIM
  8. Prezentare CJ_08_33.m2t
  9. Prezentare Conf unui prieten CJ_08_20
  10. Prezentare EDISON CJ_08_01
  11. Prezentare Intamplari CJ_08_02
  12. Prezentare Malala si creionul CJ_08_24
  13. Prezentare Olguta si un bunic
  14. Prezentare Padurea f CJ_08_28 locul 1
  15. Prezentare Zambeste CJ_08_26 locul 1
  16. Prezentarea Harry Potter CJ_08_15
  17. Razboiul care mi-a schimbat viața

Diplome CDIdei 2022 

CDIdei în Cărți

          Liceul Teoretic Nicolae Bălcescu a participat la toate cele trei etape (locală, județeană și națională) ale Festivalului-Concurs „CDIdei în Cărți”, ediția a VI-a, 2021, organizat de Casa Corpului Didactic SIBIU.

https://www.ccdsibiu.ro/2021/02/12/festivalul-cdidei-in-carti-editia-a-vi-a-2021/

6 echipaje de la LTBN au obținuț locul I la etapa județeană și au participat la etapa națională.

REZULTATE

ETAPA NAȚIONALĂ

Locul I la categoria de vârstă: clasele III-IV, echipajul format din FURCEA RĂZVAN, NICULESCU TUDOR, SÂRB TUDOR ANDREI, coordonat de prof. ABRUDAN ANDREEA MONICA, cu lucrarea „George și miraculosul său medicament”, de Roald Dahl, produs realizat: Booktrailer;

Locul I la categoria de vârstă: clasele V-VI, echipajul format din ȘTEFAN-CAZACU IAN, GOIA LUCA, POPA PATRICK, coordonat de bibliotecar NĂSĂUDEAN NICOLETA, cu lucrarea „Darul lui Jonas”, de Lois Lowry, produs realizat: Booktriler;

Locul II la categoria de vârstă: clasele III-IV, echipajul format din TRIF ANDRA, GOGA MARIA, MĂRGINEAN SOFIA, coordonat de prof. MUREȘAN MARIA EUGENIA, cu lucrarea „Matilda”, de Roald Dahl, produs realizat: Booktrailer;

Locul III la categoria de vârstă: clasele III-IV, echipajul format din BUTUZA ANA, CĂRBUNE REBECA, SALANȚĂ CAMELIA, coordonat de prof. MICU ADINA, cu lucrarea „Harry Potter  și Piatra Filozofală”, de J.K.Rowling, produs realizat: Machetă;

Mențiune la categoria de vârstă: clasele IX-X, echipajul format din GALL RAUL, STOICA ALEXIA, TĂTAR ALEXANDRA, coordonat de prof. BORZA EMILIA, cu lucrareaCăutând-o pe Alaska”, de John Green, produs realizat: Booktrailer;

Mențiune la categoria de vârstă: casele V-VI, echipajul format din MĂNESCU BIANCA, POP ALEXIA, TOMOIAGĂ ALMA, coordonat de bibliotecar NĂSĂUDEAN NICOLETA, cu lucrarea „Val și Cetatea Sufletelor”, de Ana Alfianu, produs realizat: Machetă.

 

PREMII OBȚINUTE LA ETAPA JUDEȚEANĂ CDIdei în Cărți


COORDONATORUL ECHIPEI DE ELEVI/

PROFESOR

Titlul lucrării

CATEGORIE

Premiul

ELEV 1

ELEV 2

ELEV 3

Produsul confecționat/ realizat

GROZA ȘTEFANIA

„O sută de rochii”, Eleanor Estes

III-IV

III

BOB ANA

DAMȘA PETRA

LAZĂR MELANIA

MACHETĂ

GROZA ȘTEFANIA

„Bătrânul din Lună, Grace Lin

III-IV

II

POPA IOANA

ROMAN SOFIA

RUSU NATALIA

MACHETĂ

NICOLĂESCU NORINA

„Matilda” Roald Dahl

III-IV

II

MAHULEA ANDRA

BÂLC REBECA

BAKSAI SONIA

BOOKTRAILER

NICOLĂESCU NORINA

„O sută de rochii” Eleanor Estes

III-IV

III

CÎMPEAN CARINA

AVRAM SARAH

VARGA SOFIA

MACHETĂ

PLOSCAR SIMONA

„Aventurile lui Habarnam și ale prietenilor săi” Nikolai Nosov

III-IV

II

HANDRA-CĂLUGĂR MIHNEA

GORGAN EDUARD

RAȚIU DANIEL

BOOKTRAILER

PLOSCAR SIMONA

„Clementina” Sara Pennypacker

III-IV

III

GECAN PATRICIA

DOLHA SARAH

PINTICAN NATALIA

MACHETĂ

MICU ADINA

„Harry Potter și Piatra Filozofală” J.K. Rowling

III-IV

I

BUTUZA ANA

CĂRBUNE REBECA

SALANȚĂ CAMELIA

MACHETĂ

MUREȘAN MARIA EUGENIA

„Matilda” Roald Dahl

III-IV

II

ILEA MATEI

FILIP MARK

VĂCAR DIANA

MACHETĂ

MUREȘAN MARIA EUGENIA

„Matilda” Roald Dahl

III-IV

I

GOGA MARIA

TRIF ANDRA

MĂRGINEAN ANA

BOOKTRAILER

ABRUDAN ANDREEA MONICA

„Aventurile lui Habarnam și ale prietenilor săi” Nikolai Nosov

III-IV

II

ALBERT-ANI SONIA

JIRAN MARIA

MUNTEAN CARLA

MACHETĂ

ABRUDAN ANDREEA MONICA

„Matilda” Roald Dahl

III-IV

II

CHIRIAC ALEXIA

FARCĂU DARIA ELENA

ICHIM CARLA MARIA

MACHETĂ

ABRUDAN ANDREEA MONICA

„George și miraculosul său medicament” Roald Dahl

III-IV

I

FURCEA RĂZVAN

NICULESCU TUDOR

SÂRB TUDOR ANDREI

BOOKTRAILER

NĂSĂUDEAN NICOLETA LIVIA

„Fetița căreia nu-i plăcea numele său”, Elif Shafak

V-VI

II

MUREȘAN TEODORA

SZENTANDRASI ANTONIA

CREȚU NADINE

BOOKTRAILER

NĂSĂUDEAN NICOLETA LIVIA

„Val și Cetatea Sufletelor” Ana Alfianu

V-VI

I

MĂNESCU BIANCA

POP ALEXIA

TOMOIAGĂ ALMA

MACHETĂ

NĂSĂUDEAN NICOLETA LIVIA

„Darul lui Jonas” Lois Lowry

V-VI

I

ȘTEFAN-CAZACU IAN

GOIA LUCA

POPA PATRICK

BOOKTRAILER

NĂSĂUDEAN NICOLETA LIVIA

„Povestea kendamei pierdute” Adina Rosetti

V-VI

III

PINTEA LUCA

GIURGIU ROBERT

PETRESCU RADU

BOOKTRAILER

HAITONIC IOANA MONICA

„Olguța și un  bunic de milioane” Alex Moldovan

V-VI

II

VINCZE ELISA

POPICA DARIA

BOGDAN RĂZVAN

BOOKTRAILER

BORZA EMILIA

„Nostalgia”, Mircea Cărtărescu

IX-X

II

DABOC ARIANA

MUNTEAN ANDREI

BODEA CRISTIAN

BOOKTRAILER

BORZA EMILIA

„Căutând-o pe Alaska” John Green

IX-X

I

GALL RAUL

STOICA ALEXIA

TĂTAR ALEXANDRA

BOOKTRAILER

BERINDEIU NICOLAE

„Marele Gatsby”,      F. Scott Fitzgerald

IX-X

III

GUBĂU DORIAN

LĂCĂTUȘ DARIA

ZIRBO ANDREEA

BOOKTRAILER

SIM RAMONA RODICA

„Hoțul de cărți” Markus Zusak

IX-X

III

GOIA CĂTĂLIN

BROSCOI DARIA

LUP GABRIELA

BOOKTRAILER

 

 

 

Diplome și video

Namo šiltinimas www.witas.lt