Liceul Teoretic "Nicolae Bălcescu" Cluj-Napoca
Proiect modernizare
Liceul Teoretic "Nicolae Bălcescu" Cluj-Napoca
Proiect modernizare
Liceul Teoretic "Nicolae Bălcescu" Cluj-Napoca
Proiect modernizare
Liceul Teoretic "Nicolae Bălcescu" Cluj-Napoca
Proiect modernizare
Liceul Teoretic "Nicolae Bălcescu" Cluj-Napoca
Tradiție, performanță, valori
Vizită la București
Excursia olimpicilor 2016
Excursie de studiu
Cetatea dacică Blidaru
Sudarea colectivului de elevi din clasa a IX-a
Vizită la Cetatea Neamțului din Târgu Neamț

banner bibliocity

BiblioCity – O aventură europeană prin lumea cărților

banner bibliocity left banner bibliocity right

În anul școlar 2025-2026, elevii clasei a IV-a B de la Liceul Teoretic „Nicolae Bălcescu” au avut ocazia să participe la proiectul eTwinning „Towards BiblioCity: A European Reading Adventure”, o experiență educativă deosebită care ne-a purtat într-o călătorie fascinantă prin universul lecturii.

        Au participat elevi și profesori din mai multe țări europene precum: România, Spania, Grecia, Polonia, Turcia și Franța, la o călătorie educativă în care lectura devine puntea dintre limbi, tradiții și idei. De la Liceul Teoretic „Nicolae Bălcescu” Cluj-Napoca au participat doamna profesoară de limba engleză Ivan Mădălina și doamna bibliotecar Năsăudean Nicoleta.

        BiblioCity este un oraș imaginar construit în jurul cărților și al cunoașterii. În acest oraș, fiecare elev devine un explorator care trebuie să îndeplinească diferite misiuni pentru a descoperi secretele lecturii și pentru a obține chei speciale. Fiecare cheie reprezintă o etapă importantă a călătoriei și simbolizează competențele pe care le-am dezvoltat pe parcursul proiectului.